Eliach  Wood  -  Frodo Baggins

        (ur. 28 stycznia 1981 r.)
To jeden z najciekawszych aktorów amerykańskich młodego pokolenia. Mimo zaledwie dwudziestu lat, ma już na swoim koncie wiele znakomitych ról u boku wielkich gwiazd światowego kina. Po raz pierwszy pojawił się na ekranie mając osiem lat. Był to występ w drugiej części trylogii "Powrót do przyszłości". Wood ma niebywałe szczęście grywać zarówno w repertuarze komercyjnym, jak i ambitnym. Wystąpił między innymi u boku Kevina Costnera, Mela Gibsona czy Michaela J. Foxa.

Wybrana filmografia :

"Avalon", "Wiecznie młody", "Wojna", "Synalek", "Przygody Hucka Finna", "Małolat", "Dzień zagłady", "Burza lodowa", "Oni".

 

 

Ian Murray McKellen - Gandalf

      (ur. 25 maja 1939r.)
To jeden z najwybitniejszych aktorów brytyjskich, czego dowodem są liczne nagrody filmowe, jak również tytuł szlachecki przyznany mu przez królową w 1991 roku. Pracuje z równym powodzeniem w teatrze, telewizji i w filmie. Ukończył prestiżowy uniwersytet w Cambrige (literatura angielska), a debiutował w 1961 roku w teatrze w Coventry. Brak przygotowania aktorskiego nie przeszkodził w jego karierze. Jest między innymi laureatem nagrody Tony za kreację Sallieriego w "Amadeuszu". Na ekranie grywał zarówno w adaptacjach Szekspira, repertuarze ambitnym (nominacja do Oskara za rolę w "Goods and Monsters") i w filmach czysto komercyjnych.

Wybrana filmografia :

"A Touch of Love", "Szósty stopień oddalenia", "Bohater ostatniej akcji", "A orkiestra grała dalej", "Potyczki z Jeannie", "Jack i Sarah", "Ryszard III", "Rasputin", "Oświecenie", "Kochankowie sztormowego morza", "Uczeń szatana", "Goods and Monsters", "X-Men".

 

 

Ian  Holm  -  Bilbo  Baggins

         (ur. 12 września 1931 r.)
Nie bez podstaw uchodzi za mistrza drugiego planu i jednego z najlepszych angielskich aktorów teatralnych. Debiut na scenie młodego aktora w "Otellu" (1954) był zapowiedzią długiego związku Holma z teatrem, który trwa do dziś (przyniósł mu między innymi nagrodę Tony). Szekspirowskie role miewał również w filmie : w "Hamlecie" Franco Zefirelliego czy w "Henryku V" Kennetha Branagha. Inne jego pamiętne kreacje to między innymi występ w "Obcym, ósmym pasażerze Nostromo" Ridley'a Scotta, "Brazil" Terry'ego Gilliama czy "Szaleństwach Króla Jerzego" Nicholasa Hytnera. Za swój wkład w rozwój kultury został odznaczony w 1989 roku orderem Commander of the British Empire.

Wybrana filmografia :

"Obcy, ósmy pasażer Nostromo", "Rydwany ognia", "Gestoke - legenda Tarzana, władcy małp", "Brazil", "nagi lunch", "Szaleństwa Króla Jerzego", "Piąty element", "Folwark zwierzęcy".

 

 

Orlando  Bloom  -  Legolas

     (ur. 13 stycznia 1977 r.)
To kolejny młody angielski aktor, dla którego udział we "Władcy Pierścieni" może okazać się przełomem w dopiero co rozpoczętej karierze. Zanim zadebiutował niewielką rólką w biografii Oscara Wilde'a, Bloom spędził dwa sezony na deskach National Youth Theatre. Doświadczenie przydało się w trakcie nauki w londyńskiej Guild Hall School of Music and Drama. Bloom starał się o rolę Faramira, ostatecznie jednak Jackson zaproponował mu zagranie Legolasa. Po zakończeniu zdjęć do "Władcy Pierścieni", Bloom pojawił się na planie dramatu wojennego Ridley'a Scotta "Black Hawk Down".

Wybrana filmografia :

"Wilde", "Midsoner Murders" (serial TV)

 

 

Sean  Bean  -  Boromir

     (ur. 17 kwietnia 1959 r.)
To aktualnie jeden z najbardziej znanych aktorów brytyjskich. Otrzymał gruntowne wykrztałcenie studiując w Royal Academy of Dramatic Arts, gdzie specjalizował się przede wszystkim w repertuarze szekspirowskim. Poza teatrem pracuje również dla telewizji i z powodzeniem grywa w filmie. Początkowo na ekranie kojarzył się z repertuarem ambitnym (role u takich reżyserów jak Mike Foggis, Derek Jarman czy Jim Sheridan), z czasem coraz częściej zaczął pojawiać się w filmach typowo rozrywkowych.

Wybrana filmografia :
"Caravaggio", "Pole", "Stormy Monday", "Czas patriotów", "Czarny Książę", "Golden Eye", "Ronin", "Essex Boys", "Anna Karenina", "Kochanka Lady Chatterley", "War Requiem".

 

 

Viggo  Mortensen  -  Aragorn

     (ur. 20 października 1958 r.)
To prawdziwy obierzyświat. Urodził się i wychował w Nowym Jorku, ale wraz z rodzicami mieszkał miedzy innym w Argentynie, Wenezueli i Danii. Debiutował u boku Harrisona Forda w "Świadku" Petera Weira. Poza graniem w filmach, realizuje się również jako poeta, malarz i fotografik. Opublikował tomik wierszy, a jegomalarską twórczość można podziwiać między innymi oglądając thriller "Morderstwo doskonałe". Ma szczęście grywać u boku wielkich gwiazd : Michaela Douglasa, Demi Moore, Gwyneth Parlow, Sandry Bullock czy Denzela Washingtona

Wybrana filmografia :
"Świadek", "Karmazynowy przypływ", "Życie Carlita", "Tunel", "Portret damy", "G.I.Jane", "Psychol", "Morderstwo doskonałe", "28 dni".

 

 

John Rhys-Davis  -  Gimli

     (ur. 5 maja 1944 r.)
To popularny brytyjski aktor kojarzący się najczęściej z postacią Sallaha w pierwszej i trzeciej części przygód Indiany Jonesa. Zanim jednak pojawił się u Stevena Spielberga był już znanym aktorem. Swoją filmową karierę rozpoczął w latach siedemdziesiątych w telewizji. Występ w przebojowych serialach "Ja Klaudiusz" i "Szogun" przyniosły mu popularność i uznanie krytyków. Rhys-Davis grywał raczej w rozrywkowym repertuarze klasy B (zarówno w kinie, jak i telewizji), od czasu do czasu powraca jednak w kasowych przebojach, czego przykładem trylogia Petera Jacksona.

Wybrana filmografia :

"Ja Klaudiusz" (s.TV), "Szogun" (s.TV), "Sfinks", "Poszukiwacze zaginionej Arki", "Sarah", "Indiana Jones i ostatnia krucjata", "Wojna i pamięć" (s.TV), "Nietykalni" (s.TV), "Cyborg Cop".

 

 

Sean Astin - Samwise Gamgee ( Sam )

     (ur. 25 stycznia 1971 r.)
Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach artystycznych (rodzice są aktorami). Także jego żona zajmuje się filmem - jest producentką. Astin debiutował u boku matki mając zaledwie osiem lat. Był to występ w telewizyjnym serialu "please Don't Hit Me Morn". Prawdziwy rozgłos przyniosła mu rola w słynnych "The Goonies", za którą otrzymał nagrodę Youth In Film / Young Artist Award (przyznawaną młodym obiecującym aktorom). Uhonorowany został tym samym wyróżnieniem za rolę w "Staying Together". Kształcił się w Crssroads High School for the Arts. Austin próbował również swoich sił w reżyserii. Jego Kangaroo Court" - dramat z Gregorym Hinesem i Michaelem O'Keefe'em - był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu krótkometrażowego.

Wybrana filmografia :

"The Goonies", "Jaki ojciec, taki syn", "Staying Together", "Toy Soldiers", " Rudy", "Szalona odwaga", "Senator Bullworth", "Determinacja", "Wojna państwa Rose", "Bezpieczne przejście", Ślicznotka z Memphis".

 

 

Dominic Monaghan -

Meriadock Brandybuck ( Merry )

     (ur. 8 grudnia 1976 r.)
Urodził się w Berlinie, lecz od dwunastego roku życia mieszka w Wielkiej Brytanii. Ma za sobą dość szerokie wykształcenie (studiował literaturę angielską, geografię i dramat). Ma duże doświadczenie teatralne, lecz zaledwie kilkakrotnie  występował na ekranie. Znany jest właściwie tylko brytyjskiej publiczności z serialu "Hetty Wainthroop Investigates"i filmu "Monsignor Renard". "Władca Pierścieni jest dla niego prawdziwym światowym debiutem. Początkowo Dominic Monaghan był planowany do roli Froda, jednak po przeprowadzeniu zdjęć próbnych, zaproponowano mu rolę Merry'ego. Tym samym Dominic ze swoimi 160 cm wzrostu został najwyższym hobbitem na planie.

Wybrana filmografia :

"Hetty Wainthroop Investigates" (sTV), "Monsignor Renard", "Hostile Waters", "This is Personal: The Hunt for the Yorkshire Ripper".

 

 

Billy  Boyd - Peregrin  Tuk ( Pippin )

(ur. 28 sierpnia 1968 r.)
To kolejny po Seanie Connery Szkot, który ma szansę zdobyć popularność na całym świecie. Przełomowa może okazać się właśnie rola Pippina we "Władcy Pierścieni". Jak na razie urodzony w Glasgow aktor nie może pochwalić się dużym dorobkiem. Debiutował dość późno, bo zaledwie 3 latatemu filmem "Urban Ghost Story". Zanim przystąpił do pracy na planie Petera Jacksona wystąpił jeszcze w obrazie "Julie and the Cadillacs".

 

Christopher  Lee  -  Saruman

Urodzony w 1922 roku w Londynie jest prawdziwą legendą w filmowym świecie. Jeden z najbardziej utytułowanych aktorów brytyjskich ma za sobą role w największej ilości filmów nieanglojęzycznych w historii kina. Z powodzeniem grywał w różnorodnym repertuarze. Znany jest jednak przede wszystkim z udziału w horrorach studia Hammer. Jego wszechstronność w kreowaniu ról jest dziś legendarna. Christophera Lee widzieliśmy także w roli Dartha Tyranusa w filmie "Gwiezdne Wojny - Epizod II: Atak Klonów".

Wybrana filmografia :

"Mumia", "Człowiek ze złotym pistoletem", "Opowieść o dwóch miastach", "Trzej muszkieterowie", "Gremliny II", "Wyspa skarbów", "Jeździec bez głowy".

 

 

Liv  Tyler  -  Arwena

     (ur. 1 lipca 1977 r.)
Jest córką Bebe Buell i Stevena Tyler'a (wokalisty grupy Aerosmith). Związki z showbiznesem nie pozwoliły jej na zbyt długą edukację (ukończyła zaledwie szkołę średnią). Już w wieku 14 lat rozpoczęła natomiast karierę modelki. Na ekranie debiutowała w "Zrozumieć ciszę" Bruce'a Beresforda. Pamiętamy ją z występu w teledysku "Crasy" grupy Aerosmith, lecz przede wszystkim ze wspaniałej roli u Bernardo Bertolucciego w "Ukrytych pragnieniach". Uważana jest za jedną z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia.

Wybrana filmografia :

"Zrozumieć ciszę", "Empire Records", "Ukryte pragnienia", "Szaleństwa młodości", "Abbotowie prawdziwi", "Armageddon", "Plunkett i McLane", "Oniegin", "Kto zabił ciotkę Cookie?", "Dr T. i kobiety", "O czym marzą mężczyźni".

 

 

Cate  Blanchet  -  Galadriela

(ur. 14 maja 1969 r.)
Jest dziś jedną z najpopularniejszych aktorek australijskich. Mimo, że znamy ją przede wszystkim jako filmowe odkrycie ostatnich lat, to warto wiedzieć, że na swój sukces zapracowała przede wszystkim kunsztownym aktorskim wykształceniem i wieloletnimi występami w teatrze. Ukończyła Australijski Instytut Nauk Dramatycznych, a następnie  na wiele lat związała się ze sceną, co zaowocowało licznymi nagrodami (między innymi Krytyków Teatralnych Sydney). Związana jest także z grupą aktorską Company B, do której należy także inny gwiazdor ekranu i znakomity aktor Geoffrey Rush. Cate Blanchet spotkała się z nim na planie "Elizabeth" Shekara Kapura. Tytułowa rola w tym obrazie przyniosła jej kilka nagród, a także nominację do Oscara. Od czasu do czasu aktorka pojawia się również w telewizji.

Wybrana filmografia :

"Oscar i Lucinda", "Droga do raju", "Elizabeth", "Zmęczenie materiału", "Utalentowany pan Ripley".

 

 

Hugo  Weaving  -  Elrond

Kojarzony jest przede wszystkim z rolą agenta Smitha z filmu "Matrix". Warto jednak wiedzieć, że uznanie zdobył jako aktor teatralny i filmowy występując w repertuarze bardziej ambitnym. Od ukończenia w 1981 roku National Institute of  Dramatic Art zdążył już zaprezentować swoje umiejętności w australijskim kinie, teatrze i telewizji. Nominacje do nagród Australijskiej Akademii Filmowej przyniosły mukreacje w "Proof" Jocelyn Moorhouse i "Priscila, Królowa pustyni" stephena Elliota.

Wybrana filmografia :

"Phil Oszust Collins", "Priscila, Królowa pustyni", "Babe świnka z klasą", "Matrix".

 

David Wenham  -  Faramir

W 1998 roku Wenham otrzymał nominację do nagrody Australian Film Institute i Film Critics' Circle of Australia za najlepszą pierwszoplanową rolę w filmie "The Boys". Inne filmy w dorobku Wenhama to: "Better Than Sex", "A Little Bit of Soul", "Idiot Box", "Cosi", "Greenkeeping", a obecnie pracuje nad filmem "Dust", gdzie występuje wraz z Josephem Fiennesem. Wenham jest znany za rolę w filmie telewizyjnym "Seachange", był także nominowany do nagrody AFI za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie telewizyjnym, a otrzymał taką nagrodę za: "Simone De Beauvoir's Babies" i "Twisted Tales". W teatrze, Wenham zagrał w "Art" i w "Tartuffe" dla Sydney Theatre Company, oraz w: "Hamlet", "The Tempest", "Cosi", "The Headbutt" dla Belvoir Street Theatre, a także "That Eye the Sky" dla Burning House. Zagrał także w "The Boys" produkcji Griffin Theatre.


 
Miranda
Otto  -  Eowina z Roranu



  Aktorka jest absolwentką prestiżowej australijskiej szkoły teatralnej NIDA, której absolwentami są także Mel Gibson, Judy Davis i Cate Blanchett. Za rolę w filmach In The Winter Dark, The Well, Daydream Believer i The Last Days of Chez Nous aktorka została uhonorowana nominacjami do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego. Zdobyła także nominacje do nagrody Australijskiego Koła Krytyków Filmowych za role w Last Days of Chez Nous i w Love Serenade. Kreacja w tym ostatnim filmie przyniosła jej nagrodę Camera d'Or na festiwalu filmowym w Cannes.
Miranda Otto pracuje obecnie po obu stronach Atlantyku. Zobaczymy ją wkrótce w głównej roli w filmie Julia wraca do domu (filmowanym w Kanadzie i w Polsce) znanej polskiej reżyser Agnieszki Holland. Zagra także w filmie The Three Legged Fox, (realizowanym we Włoszech) w reżyserii Sandro Dionisio, a także w Doctor Sleep (realizowanym w Wielkiej Brytanii), thrillerze z udziałem gwiazdy serialu Ostry dyżur Gorana Visnjica.

Wybrana filmografia :
"
Co kryje prawda" Roberta Zemeckisa, z udziałem Harrisona Forda i Michelle Pfeiffer; "Cienka czerwona linia" Terence'a Malicka, "Zagubione listy", "Doing Time for Patsy Cline", "True Love and Chaos" i "Jack Bull", u boku Johna Cusacka.
 


  BERNARD HILL
  -  Król Rohanu Theoden

Hill urodził się w Manchester, w Anglii. Zadebiutował w angielskiej telewizji w roku 1973 w pierwszym filmie Mike'a Leigh'a, noszącym tytuł Hard Labour. Hill występował zarówno w filmach, jak i na scenie i w telewizji, miał rolę w Gandhim, występował w filmach Bunt na Bounty, No Surrender, Blessed Art Thou, Sen Nocy Letniej, Going Off Big Time i The Criminal. Ostatnio widzieliśmy go w filmie Król Skorpion. Aktor występował w znakomitym serialu Ja, Klaudiusz, w trylogii Henryk VI, w Ryszardzie III. Pojawił się także w Antygonie, Boys From the Black Stuff, The Mill on the Floss i w Great Expectations.

Wybrana filmografia :

"Mountains of the Moon", " Shirley Valentine", "Titanic",
"
True Crime",  "The Ghost and the Darkness".


 
 KARL URBAN  -  Eomer


   Urban urodził się w Wellington w Nowej Zelandii, po raz pierwszy wystąpił w telewizji jeszcze jako dziecko. W czasie nauki szkolnej napisał, wyreżyserował i występował w licznych filmach i produkcjach teatralnych. Po ukończeniu szkoły rozpoczął studia, które wkrótce przerwał, by zająć się swoją karierą aktorską, pracował wtedy na terenie całej Oceanii, zarówno w teatrze, jak i w filmie.

Urban zadebiutował w filmie fabularnym na planie filmu Niebo wytwórni Miramax, w którym występowali także Martin Donovan i Richard Schiff. Za rolę w filmie Via Satellite otrzymał swoją pierwszą nagrodę dla najlepszego aktora, przyznaną mu w trakcie ceremonii rozdania nowozelandzkich nagród filmowych.

Młodego aktora zobaczymy jeszcze w tym roku w filmie wytwórni Warner Bros./Dark Castle Ghost Ship, w którym oprócz niego wystąpią także Gabriel Byrne i Julianna Margulies.