cz. III - Powrót Króla

The Lord of the Rings: Return of the King

     Premiery    :       USA - 17 grudzień 2003
                         Polska - 1 styczenia 2004
 


 

Reżyseria:      Peter Jackson

Scenariusz:
     Peter Jackson,
                         Philippa Boyens
Muzyka:         Howard Shore

 Na podstawie książki : J.R.R. Tolkien'a

Wyprawa Drużyny dobiega końca.
Z Mordoru zaczynają nadciągać nad świat ciemności. Wtajemniczeni tkwią w niepewności - czy mały hobbit żyje jeszcze, czy jest w stanie wykonać misję zniszczenia Pierścienia zanim moc Saurona zwycięży?
  
Armie Saurona  atakują stolicę Gondoru, Minas Tirith. Niegdyś wielkie królestwo, zarządzane przez słabnącego namiestnika, bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje swego króla. Lecz czy Aragorn znajdzie w sobie dość sił, by zasiąść na królewskim tronie?
   Kiedy Gandalf rozpaczliwie próbuje tchnąć ducha oporu w rozbite wojska Gondoru, Théoden jednoczy wojowników Rohanu, którzy włączają się do wojny przeciw niezliczonym oddziałom nieprzyjaciela pustoszącego Śródziemie. Każde zwycięstwo okupione jest jednak wieloma ofiarami.
   Wędrujący przez wrogi kraj Frodo
jest coraz bliżej Góry Przeznaczenia, ale też coraz bardziej musi polegać na Samie i Gollumie, gdyż Pierścień nie ustaje w próbach pokonania jego lojalności przez pozbawienie go człowieczeństwa.
    Drużyna nie ustaje w walce,  a jej członków jednoczy wspólny cel – chcą skupić na sobie uwagę Saurona, by w ten sposób pomóc Frodowi w wypełnieniu jego misji. Rozpoczyna się ostatnia rozpaczliwa bitwa, bitwa na śmierć i życie, bitwa już prawie bez nadziei .
Czyżby Powiernik Pierścienia zawiódł ???

Nowe postacie i cywilizacje

W filmie Władca Pierścieni: Powrót Króla zobaczymy wiele nowych postaci, cywilizacji i istot.

GONDORCZYCY – Gondorczycy to przedstawiciele niegdyś wielkiej kultury, mieszkają w Minas Tirith, starożytnym mieście królewskim, którym obecnie zarządza namiestnik. Stolica Gondoru jest reliktem z czasów, gdy ludzie mieli większą potęgę i władzę w Śródziemiu.

SKRZYDLATE BESTIE – W Powrocie Króla każdy z Nazguli (nieumarłych duchów króli ludzi, którzy dali się usidlić złej mocy Saurona) dosiada stwora określanego jako skrzydlata bestia. Jest to olbrzymia latająca istota, obdarzona gigantycznymi, błoniastymi skrzydłami, przypominającymi skrzydła wielkiego nietoperza. To stwór z dawnych czasów. Dosiadające ich Nazgule mogą błyskawicznie przemierzać wielkie odległości, kontrolując każdy zakątek królestwa Saurona.

WŁADCA UPIORÓW – Dowódca mrocznych sił Saurona, Władca Upiorów (znany także jako Czarnoksiężnik z Angmaru) przewodzi wojskom, które wyruszają z Minas Morgul, by najechać Gondor i wziąć szturmem Minas Tirith.

HARADCZYCY i MUMAKILE – Pochodząca z Południa rasa ludzi, zamieszkujących kraj zwany Haradem. To doświadczeni wojownicy, uzbrojeni we włócznie, łuki i krzywe szable. W czasie wojny posługują się mumakilami – hobbici znają te istoty jako olifanty. Te olbrzymie zwierzęta przenoszą na swoich grzbietach wieże, w których znajdują się łucznicy. Wielkie stopy mumakili miażdżą wrogów, ludzi i konie, a potężne i ostre kły rozrywają każdego, kto stanie na ich drodze.

RZECZNK SAURONA – W pobliżu Czarnych Wrót pojawia się istota, znana jedynie jako Rzecznik Saurona. Dosiada on olbrzymiego, czarnego wierzchowca, twarz kryje za pancernym hełmem, przypominającym czaszkę. Przekazuje fałszywą wiadomość o pojmaniu Powiernika Pierścienia, którego zaciągnięto do sali tortur Czarnej Wieży.

SZELOBA – starożytna, olbrzymia pajęczyca, czyhająca w labiryncie tuneli i jaskiń w pobliżu schodów Cirith Ungol. Szeloba żyje tam od tysiącleci, była tam jeszcze wcześniej, nim Sauron przybył do Śródziemia, w ciemnościach snuje swe sieci i żywi się nieostrożnymi podróżnikami.

Nowe miejsca

We Władcy Pierścieni: Powrocie Króla bohaterowie wędrują na w stronę Mordoru. Po drodze odwiedzają:

EDORAS I DUNHARROW – Stolica królestwa Rohanu, Edoras, była pokazana w Dwóch Wieżach. Po drodze do Minas Tirith Rohańczycy zatrzymają się w warowni Dunharrow.

Ścieżka Umarłych – Ścieżka Umarłych to zdradziecka, nawiedzona droga wiodąca pod górą Dwimorberg. W Drugiej Erze Śródziemia Ludzie z Gór przysięgli posłuszeństwo Isildurowi, ostatniemu królowi Gondoru. Obiecali mu, że pomogą mu w walce z Sauronem. Kiedy jednak najbardziej ich potrzebował, uciekli w góry. Tam na zawsze już pozostały ich dusze – Isildur rzucił na nich klątwę. Dopóki nie wypełnią przysięgi, nie zaznają spokoju. Aragorn, potomek Isildura, musi przejść Ścieżką, by zdobyć ich pomoc i uwolnić ich dusze.

BARAD-DUR, FORTECA SAURONA - Barad-dur wznosi się na setki metrów wysokości, od izb tortur, głęboko w lochach, poprzez fabryki produkujące broń, pozbawione okien sale więzień i komnaty, poprzez wysokie mury, aż do żelaznej korony zdobiącej najwyższą wieżę. Forteca jest wysoka i potężna niczym góra. Na szczycie najwyższej wieży widać Wielkie Oko, nieustannie czuwające, bez przerwy szukające Jedynego Pierścienia i tego, kto go niesie.

GONDOR: MINAS TIRITH, MINAS ITHIL/MORGUL, OSGILIATH - Gondor, wielkie królestwo ludzi, założył Elendil w Drugiej Erze Śródziemia. Początkowo w królestwie znajdowały się trzy wielkie miasta - Osgiliath, Minas Tirith i Minas Ithil. Minas Ithil upadło i dostało się w ręce Nazgula, od tego czasu znane jest jako Minas Morgul, natomiast Osgiliath stało się ledwie posterunkiem wojskowym.. W miejscu, gdzie kończą się Białe Góry, znajduje się wysoki szczyt góry Mindolluin. Tam leży Minas Tirith, Miasto Królów, rozległe, piękne miasto, zbudowane z białego kamienia. Minas Tirith składa się z siedmiu poziomów umocnionych potężnymi murami, wznoszących się wysoko nad błonia Pól Pelennoru. Najwyższy poziom wznosi się ponad 200 metrów ponad Wielkimi Wrotami, znajdującymi się na najniższym poziomie. Wysoko znajduje się Cytadela – najpotężniejszy zamek w całym Śródziemiu.

SCHODY CIRITH UNGOL - Frodo i Sam podążają za Gollumem, prowadzącym ich w górę krętych, zdradzieckich stopni. Gollum mówi im, że to tajemna droga, wiodąca w głąb Mordoru. Ze stopni tych schodów wchodzi się do jaskini Szeloby.

JASKINIA SZELOBY – Osnuta pajęczynami i spalona kwasem jaskinia, do której zwabiono Froda, który wierzył, że jest to tajne wejście do Mordoru.

ORODRUINA/GÓRA PRZEZNACZENIA – Góra Ognia, w czeluściach której Sauron wykuł Jedyny Pierścień, można go zniszczyć jedynie w tym samym miejscu.

SZARA PRZYSTAŃ – Miejsce, do którego podążają elfy opuszczające Rivendell i Lothlórien, stamtąd na pokładzie okrętów pożeglują na zachód.

POLA PELENNORU – Błonia u stóp Minas Tirith, miejsce wielkiej bitwy ludzi z armiami Saurona.

CZARNE WROTA - Wejście do Mordoru, strzeżone przez legiony orków.

 


 
Z ostatniej chwili 

17 maja 2004

"Władca Pierścieni - Powrót Króla"  na DVD

Na 25 maja  wyznaczony został termin wprowadzenia na rynek ostatniej części trylogii Tolkiena w wersji na DVD. Myślę, że nie tylko ja czekam na ten dzień z niecierpliwością.

 

1 marca  2004

11 Oscarów dla                         

"Władcy Pierścieni - Powrót Króla"

Peter Jackson ma powody do dumy

"Władca Pierścieni, część III. Powrót króla" otrzymał aż 11 Oscarów we wszystkich kategoriach, za które był nominowany. To wielki triumf Petera Jacksona, który do tej pory był pomijany przez członków Akademii.

Tym samym został stworzony precedens - to pierwszy Oscar w głównej kategorii dla filmu fantasy w historii. "Władca Pierścieni" otrzymał Oscara w trzech najważniejszych kategoriach - za reżyserię, scenariusz adaptowany i dla najlepszego filmu. "Powrót Króla" pokonał inne filmy nominowane w tym roku w głównej kategorii Oscarów: "Między słowami", "Pan i władca: Na krańcu świata", "Rzeka tajemnic", "Niepokonany Seabiscuit".

 

A oto pełna lista nagrodzonych:

Najlepszy film
"Władca Pierścieni, część III. Powrót króla"

Najlepszy aktor

Sean Penn za "Rzekę tajemnic"
Najlepsza aktorka

Charlize Theron za "Monster"
Najlepszy aktor drugoplanowy

Tim Robbins za "Rzekę tajemnic"
Najlepsza aktorka drugoplanowa

Renée Zellweger "Wzgórze nadziei"


Najlepsza reżyseria
Peter Jackson za "Władcę Pierścieni Pierścieni, część III. Powrót króla"

Najlepszy scenariusz oryginalny
Sofia Coppola za "Między słowami"

Najlepszy scenariusz adaptowany
Fran Walsh, Philippa Boyens i Peter Jackson za "Władcę Pierścieni, część III. Powrót Króla"

Najlepszy film animowany
"Gdzie jest Nemo"

Najlepszy film zagraniczny
"Inwazja barbarzyńców" (Kanada)

Najlepszy film dokumentalny
Errol Morris i Michael Williams "The Fog of War"

Najlepsze zdjęcia
Russell Boyd za "Pana i władcę: Na krańcu świata"

Najlepsza muzyka
Howard Shore za "Władcę Pierścieni, część III. Powrót Króla"

Najlepsza piosenka
Annie Lennox za "Into the West" z filmu "Władca Pierścieni, część III. Powrót Króla"

Najlepszy montaż
Jamie Selkirk za "Władcę Pierścieni, część III. Powrót Króla"

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz
Grant Major, Dan Hennah i Alan Lee za "Władca Pierścieni, część III. Powrót Króla"

Najlepsze kostiumy
Ngila Dickson i Richard Taylor za "Władca Pierścieni, część III. Powrót króla"

Najlepsza charakteryzacja
Richard Taylor i Peter King za "Władcę Pierścieni, część III. Powrót Króla"

Najlepsze efekty specjalne
Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook i Alex Funke za "Władcę Pierścieni, część III. Powrót Króla"

Najlepszy dźwięk
Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges i Hammond Peek za "Władcę Pierścieni, część III. Powrót Króla"

Najlepszy montaż dźwięku
Richard King za "Pan i władca: Na krańcu świata"

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy
"Two Soldiers"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
"Chernobyl Heart"

Najlepszy animowany film krótkometrażowy
"Harvie Krumpet"

Oscar za całokształt twórczości
Blake Edwards - reżyser, scenarzysta, aktor